Historia

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Skorków

Ochotnicza Straż Pożarna w Skorkowie została założona w 1949 r. w Gminie Małogoszcz, Powiat Jędrzejów, ponieważ Skorków do 1954 r. należał do Gminy Małogoszcz.

Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Skorkowie byli:

druh Władysław Stefańczyk, druh Bronisław Pawiński, druh Józef Hajduk, druh Mieczysław Libera, druh Jan Stefańczyk, druh Stanisław Stefańczyk, druh Jan Szymkiewicz.

Nowo założona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała po 5 sztuk pasów, toporków i hełmów z Jędrzejowa od Komendanta Bryka a przywieźli je na rowerach Władysław Stefańczyk i Bronisław Pawiński.

Na początku straż utrzymywana była z datków miejscowej ludności na zakup sprzętu i wyposażenia. Pierwszą motopompę ręczną jednostka straży otrzymała z Małogoszcza. Po otrzymaniu motopompy, aby ją można było przewozić do straży należały również zaprzęgi konne, którymi właścicielami byli:

Bolesław Szymkiewicz, Józef Szymkiewicz, Szczepan i Bronisław Pawińscy.

Do pierwszej akcji gaśniczej Ochotnicza Straż Pożarna Skorków wyruszyła do Zakrucza, gdzie płonął tartak. Strażacy ze Skorkowa dotarli tam jako pierwsi, następnie przybyła straż z Łopuszna na końcu straż z Małogoszcza. Do drugiego wielkiego pożaru Ochotnicza Straż Pożarna Skorków wyruszyła do Leśnicy gdzie płonęło 7 domów.

W 1952 r. zwieziono do Skorkowa deski z rozbiórki baraku drewnianego w Końskich z których zbudowano remizę. W 1961 r. zwieziono szlakę (żużel) z Koniecpola i zaczęto budować nową remizę. Ściany były wykonane z przywiezionego żużla, dach pokryty był dachówką. W 1963 r. oddano remizę do użytku.

Po wybudowaniu Zakładu Wapienniczego Bukowa zaczęto eksploatować i wydobywać kamień do wypału wapna. Kamień wydobywano za pomocą strzałów w bliskiej odległości od remizy. Ściany zaczęły pękać i zbiegiem czasu budynek nie nadawał się do użytku.

W dniu 7 listopada 1994 r. została spisana notatka służbowa na okoliczność oględzin stanu technicznego remizy Ochotniczej Straży pożarnej w Skorkowie z udziałem przedstawicieli Urzędu Gminy i Ochotniczej Straży Pożarnej Skorków. Po dokonaniu oględzin stwierdzono – ściany popękane, brak odpowiednich ław fundamentowych, więźba dachowa przegnita, dachówka popękana, podłogi i okna zgnite. Ogólny stan techniczny bardzo zły, budynek do rozbiórki.

W 2002 r. wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany został wykonany w 2004 r. W 2005 r. rozpoczęto budowę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczyste otwarcie nowej strażnicy odbyło się w 2012 roku.

DSC02993

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludziom na pożytek